Dragon Age II - Chronologia Thedas

Dragon Age II - Chronologia Thedas

DA2 sprawiło, że gracze zaczęli się zastanawiać nad przyszłością opowieści Bioware. Część odpowiedzi można znaleźć zaglądając w przeszłość. Wydawca odkrył minione wieki historii Thedas (kontynentu na którym ma miejsce akcja serii DA) i te "wyciągi" z "osi czasu" BioWare'u zawierają szereg wskazówek dotyczących głównych wątków i kluczowych lokacji, które odkryjemy w następnej części serii.

1195r. czasów starożytnych: Dzięki magii i stali, Darinius zajął wielkie miasto Minrathous i ogłosił się Archontem - Królem i najwyższym magiem. Ci, którzy go wspierali zostali Magistrami, Magami - lordami królestwa. Pod dowództwem Dariniusa podbili wszystkie sąsiednie ziemie, taki był właśnie początek formowania się Imperium Tevinter.

981r. czasów starożytnych: Narastająca wrogość między Imperium Tevinter i elfami ostatecznie przerodziła się w otwartą wojnę. Armie imperium otoczyły "baśniowe" elfie miasto Arlathan i rozpoczęły oblężenie trwające sześć długich lat... do czasu, gdy Magistrowie uciekli się do przerażającego rytuału krwi, który sprawił, że ziemia pochłonęła Arlathan rujnując je doszczętnie. Podbój elfiego królestwa został zakończony.
Ci, którzy nie zginęli razem z resztą mieszkańców miasta zostali zniewoleni, ich duch został złamany, a starożytna kultura, zniszczona na zawsze.

620r. czasów starożytnych: Kirkwall, ostatnie wielkie imperialne miasto zostało założone w odległych Wolnych Marchiach przez potężnego arcymaga - Eremiusa Krayvan'a. Elficcy niewolnicy zostali sprowadzeni całymi tysiącami do kamieniołomów, gdzie pracowali w okropnych warunkach. Dało to miastu ponurą i krwawą reputacje.
Z czasem zaczęto je nazywać "Miastem kajdan", imperialnym centrum handlu niewolnikami i miejscem przeznaczenia dla tych, którzy łamali prawo.

395r. czasów starożytnych: W tajemnicy grupa najpotężniejszych magistrów imperium otworzyła bramy boskiego Złotego miasta, które było siedzibą stwórcy i miejscem narodzin wszelkiego stworzenia.
Zostali przeklęci za ich wtargnięcie, brutalnie wyrzuceni z powrotem do swojego świata jako plugawe, przerażające monstra - pierwsze Mroczne Pomioty. Arcydemon Dumat powstał i Pierwsza Plaga zaczęła okrutną wojnę, która zniszczyła królestwo krasnoludów i prawie unicestwiła ludzkość.
Tylko stworzenie Szarych Strażników ocaliło ziemie.
Ci "zaciekli" bohaterowie w końcu odparli mroczne pomioty po blisko stuletniej walce. Imperium Tevinter zostało zdziesiątkowane, lecz ludzkość zatriumfowała nad wrogiem.

170r czasów starożytnych: Prorokini Andrasta i jej mąż, wódz Maferath poprowadzili armię barbarzyńców przez morze, by zaatakować i zniszczyć osłabione imperium.

Rozpoczęli rewolucję przeciwko magom całego Thedas i wkrótce ich siły stanęły u bram samego Minrathous'u.
Tuż przed ostatecznym zwycięstwem nad Imperium Maferath zdradził Andrastę i spalił ją na stosie, jednak pamięć o niej wciąż była żywa, inicjując stworzenie nowej religii, która pewnego dnia obejmie zasięgiem całe Thedas. Tak oto narodził się Zakon.

25r. Czasów starożytnych: Ponieważ granice Imperium oddaliły się, Kirkwall został jednym z samotnych posterunków na niespokojnej granicy. Obszar ten został szybko podzielony na Orlais, barbarzyńskie Wolne Marchie, jak również nową elfią ojczyznę, Dalię. Pomimo swej izolacji Kirkwall odparł wiele najeżdżających armii i nie upadł, dopóki niewolnicy w mieście nie wszczęli rebelii, w czasie której wykonali egzekucje swych Tevinterskich panów, nie szczędząc im katuszy.
Opanowanie twierdzy miejskiej zajmowało całe stulecia, ale Kirkwall już nigdy nie miało się ponownie połączyć z Imperium.

1:01 Wieku Boskiego: Zakon przyjął Justynię I za swoją pierwszą Boską. Wpływy Zakonu, wspomaganego przez życzliwych zmianom Szarych Strażników rozszerzyły się na całe Thedas.
Wydano rozkaz bronienia rozrastającego się Zakonu, który rozpowszechniał nauki Andrasty po całym Thedas.

1:05 Wieku boskiego:  Arcydemon Zazikel przebudził się i wraz z nim nadeszła druga Plaga.
Mroczne Pomioty pojawiły się we wszystkich zakątkach kontynentu zagrażając ludności Thedas. Ludzkość rozpoczęła desperacką walkę o przetrwanie, która ciągnęła się ponad 100 lat.
Ostateczne starcie miało miejsce w 1:95 Wieku Boskiego w Starkhaven, największym mieście Wolnych Marchii.
Ludzkie siły dowodzone przez Szarych Strażników wygrały w spektakularnej bitwie przeciw Mrocznym Pomiotom, zsyłając je do Głębokich Ścieżek na wieki.

2:10 Wieku Chwały: Narastająca wrogość między elfami z Dalii i ludzkimi misjonarzami doprowadziła do ataku na Orlesiańskie miasto Red Crossing. Oburzony Zakon ogłosił świętą wojnę przeciwko elfom, która została zapamiętana jako " Sławiony przemarsz w Dalii ". Nowa ojczyzna elfów została zniszczona, a jej lud otrzymał ultimatum: albo żyć pod ludzką dominacją porzucając swe pierwotne wierzenia, albo wędrować jako bezdomni włóczędzy.

3:10 Wieku Wieży: Wraz z Przebudzenien Arcydemona Toth'a, trzecia plaga przetoczyła się przez Tevinter i Orlais.

Tylko dzięki szybkiej reakcji Szarych Strażników udało się zapobiec zniszczeniu obu nacji przez mroczne pomioty.
Obie armie spotkały się w "Hunter Fell", gdzie stoczyły walkę z pomiotami, czyniąc to wydarzenie najkrwawszą walką w historii, legenda głosi, że stosy poległych były wyższe niż 100 stóp, a ich krew zatruła ziemie, na której leżały.

3:87 Wieku Wieży: Przez spór o narzucone przez Zakon ograniczenia na magię, kapłani Imperium Tevinterskiego uwolnili się spod władzy Orlesian i nastała "Wielka Schizma".

Zaczęto postrzegać Andrastę nie jako błogosławioną prorokinię, ale śmiertelny symbol nadziei i jako potężnego maga, Imperialni kapłani niespodziewanie wybrali męskiego duchowego w Katedrze Minrathous znanego jako "Czarny Boski", stał się silnym symbolem anty-imperialnej propagandy i wzburzonej wściekłości przeciwko wszystkim magom.

4:40 Mrocznego wieku: Rozgniewany Wielką Schizmą zakon zebrał armię wiernych z całego Thedas i 4 razy najeżdżał Imperium z zamiarem zniszczenia pogan i ich fałszywego Zakonu.
Te "Uświęcone marsze" spustoszyły ziemię i wkrótce utraciły swój cel: katedra Minrathous wciąż stała.
Po dziś Schizma pozostaje niezaleczona i Imperium Zakonu pozostaje w separacji od swych braci i sióstr w Orlais.

5:12 Wieku Chwały: Uświęcone marsze zakończyły się wraz z początkiem najazdu czwartej Plagi.
Arcydemon Andoral dotarł do Antivy prowadząc hordy mrocznych pomiotów do Wolnych Marchii i Anderfelu.
Odmawiając pomocy zostali niemal zniszczeni zanim przybyli bohaterscy Szarzy Strażnicy na swoich gryfach.
Elfi Strażnik Garahel zwyciężył Arcydemona pod Ayesleigh w bitwie która zaowocowała utratą gryfów i była uważana za ostateczne zwycięstwo nad Mrocznymi pomiotami.

5:42 Wieku Chwały: Zaczynając od zjednoczenia walczących ze sobą barbarzyńców z południa Calenhad Wielki został koronowany na pierwszego króla Fereldenu, tworząc legendę, która żyła jeszcze długo po nim stając się źródłem inspiracji dla jego potomnych.

6:30 Wieku Stali: Do ziem Thedas doszła plotka o obcych którzy przybyli z pokrytych dżunglą wysp północnych położonych na Oceanie Boeric. Wieść głosiła że byli to wysocy ludzie z rogami, których okręty strzelały grzmotami. Lud ten nazywał sam siebie qunari i najechał kontynent wielką falą, która wzięła ludzkość z zaskoczenia.
Wszystkich podbitych zmuszano do przejścia na Qun, agresywną religię, która głosiła powszechną równość, ale pozbawiała swobód osobistych.
Przez nadchodzące wieki ludzkość walczyła zawzięcie by wyrzucić qunari z kontynentu.

7:60 Wieku Burzy: Brutalna okupacja Kirkwall przez qunari została zakończona przez siły Orlesian, którzy wprowadzili Chevalier jako tymczasową władzę dochodowego miasta handlowego.
To posunięcie napotkało opór ze strony sprzymierzonych miast Wolnych Marchii jak również elfów, którzy wkrótce zostali zrównani w prawach z mieszkańcami wyznającymi Qun. Rebelie w Kirkwall i groźby partnerów handlowych zmusiły Orlais do wycofania się. Po raz pierwszy arystokracja Kirkwall Mogła wybrać własny rząd i wybrany został pierwszy Wicehrabia Kirkwall.

8:24 Błogosławionego Wieku: Po wielu latach dekadencji Szalony Imperator Reville z Orleais najechał i podbił Ferelden w bitwie o Lothering. Uzurpator Meghren Został osadzony na tronie Fereldenu, podczas gdy wnuczka prawowitego króla dalej prowadziła swoją walkę jako słynna Królowa Rebeliantka. Imperium Orlesian cieszyło się ponownym wzrostem sił dzięki inwazji, który to okres Reville szybko zmarnował.

8:99 Błogosławionego Wieku: Uważano, że smoki zostały wytępione blisko trzy wieki temu przez niesławnych łowców smoków z Nevarry, jednak Wielki Smok został zauważony w czasie "zewu krwi" w okolicy Frostback Mountains. Pomimo, że uczeni uznali go za straszliwy omen, Zakon Określił go jako symbol chwały Imperium Orlesian i ogłosił kolejny wiek Wiekiem Smoka. Fereldeńscy rebelianci z kolei ujrzeli w nim znak odrodzenia swojego państwa i w trzy lata wyrzucili Orlesian ze swoich ziem.

9:21 Wieku Smoka: Lord Marlowe Dumar zostaje mianowany nowym Wicehrabią Kirkwall, zastępując Perrina Threnholda, tyrana zabitego przez miejskich templariuszy "dla dobra wszystkich". Pomimo powszechnej wiedzy o występkach Threnholda napotkał on na opór dopiero podczas próby wydalenia Zakonu z miasta.
Chodzą pogłoski że Dumar jest u władzy dzięki przychylności templariuszy a siedziba Zakonu w Kirkwall zyskała za jego panowania potężne wpływy. Miasto zostało centrum wpływów Zakonu we wschodnim Thedas i utrzymywało Krąg Magów w przerażającym żelaznym uścisku.

9:30 Wieku Smoka: Piąta Plaga zaczęła się na południe od Fereldenu wraz z powstaniem Arcydemona Urthemiela.
To, co było postrzegane jako kataklizm przerodziło się w zaskakujące zwycięstwo - ocalały Szary Strażnik zjednoczył królestwo przeciwko mrocznym pomiotom, zabił Arcydemona w bitwie o Denerim i został ogłoszony Bohaterem Fereldenu. Piąta Plaga zakończyła się zanim tak naprawdę zdążyła się zacząć, a całe Thedas radowało się z wygranej.

 


Twórcy chronologii:

Tłumaczenie: Ashii, Legion

Korekta: Biniu, Renox


Drukuj