Dragon Age: Początek - Qunari

Dragon Age: Początek - Qunari

Niegrywalna rasa, brązowoskórzy Qunari, są zarówno więksi, jak i silniejsi od ludzi. Mają spiczaste uszy i jasne oczy, wliczając w to takie kolory jak fioletowy, czerwony i żółty. Ich białe włosy tradycyjnie noszone są w warkoczach. Wywodzą się z wyspiarskich nacji Par Vollen i Seheron.

Kultura

Qunari wyznają filozofię Qun (koon), bardzo ewangelicką religię. Pojedynczy przedstawiciele tej rasy wychowywani są na żołnierzy już od najmłodszych lat. Oczekuje się, że będą silni, zdyscyplinowani i przepełnieni stoicyzmem, przestrzegając rozkazów bez naruszenia zasad honoru i obowiązku, jak definiuje to Qun. Fanatyczni w tym oddaniu, Qunari przygotowani są do prowadzenia wojen przez całe ich życie jako część ich "oświecenia" wszystkich innych ras, odnosząc się do ich filozofii. Nawet próby handlowania z innymi rasami nastawione są na mierzenie sił przeciwnika, a nie na gromadzenie zasobów czy bogactwa.

Qunari, którzy wyrzekli się Qun, nazywani są Tal`Vashoth i żyją z dala od swych ziem, często pracując jako najemnicy.

Fragment z Qun

Shok ebasit hissra. Meraad astaarit, meraad itwasit, aban aqun. Maraas shokra. Anaan esaam Qun.

Przetłumaczone jako: Trud to iluzja. Fala się unosi, fala opada, ale morze jest niezmienne. Nie ma przeciwko czemu się trudzić. Zwycięstwo jest w Qun.

Język:

Anaan: Zwycięstwo

Asala: Dusza

Atashi: Smok

Bas: Cudzoziemiec

Ebasit: Być

Esaam: "Może być znaleziony w.." albo "istnieje w ...???

Kadan: Coś o wielkim znaczeniu, cenie. Albo coś w centrum klatki piersiowej (Dosłownie, "gdzie serce tkwi.")

Kabethari: Prosta osoba. Termin odnoszący się do wszystkich ostatnio zdobytych ludzi, którzy nie stali się Qun.

Panahedan: No widzenia.

Parshaara: Wystarczy.

Shanedan: Cześć. (Dosłownie, "Będę cię słyszeć.")

Shok: Wojna albo Walka

Vashedan: Pierdoły. (Dosłownie, "śmiecić" albo "demolować.")

Kithshok jest to dowódca armii Seheron. Ci ludzie zarządzają także przy negocjacjach handlowych między Qunari a handlarzami w portach.

Ashkaari jest to " ten kto szuka" i odnosi się do naukowców, filozofów i tych którzy zostali oświeceni (Strażnicy nazywają to odzyskaniem Asala).

Sten jest dowódcą plutonu piechoty

Ashaad - piechota udająca się na zwiad

Karashok prywatna piechota

Tal'Vashoth jest to qunari, który porzucił Qun, wygnany

Ben-Hassrath jest to wysoki ranga przywódca Qunari

Arishok jest to wysoki rangą dowódca Qunari

Imekari to dziecko

Qunoran Vehl jest to osoba, która odniosła wielkie zwycięstwo w imieniu Qun

Tamassran jest to ksiądz/nauczyciel

Ataash qunari! - "Chwała Qunari!"

Nehraa Beresaad! - "Dla Awangardy!"

Katara, bas! - "Giń, istoto!"

Ebost issala! - "Powrót do starych śmieci!"

Ashkost say hissra! - "Pragnij pokoju z twoimi Bogami!"

Nehraa kadan! - "Dla moich Braci!"

Anaan esaam Qun! - "Zwycięstwo w Qun!"

Historia

Qunari są ostatnimi przybyszami na tereny otaczające Ferelden. Pojawili się na statku wojennym cztery wieki temu. W przeszłości grozili podbiciem całego Thedas, teraz zaangażowani są w wojnę o dominację na Północy przeciwko Imperium Tevinter. Qunari są najwyraźniej bardziej zaawansowani technologicznie niż reszta thedańskich kultur, posiadając armaty i imponującą flotę.

Poprowadzono przeciwko nim kilka Świętych Marszów i przez to stracili wiele ziem w Thedas. Qunari wciąż utrzymują Kont-aar w północnym Rivain, ale jest to tylko jedyne stałe, niebędące wyspą schronienie, które opisywana rasa utrzymuje po dziś dzień.

Kiedy Qunari najeżdżają ziemię i pokonują osadników, ofiarowują im szansę zmiany miejscowej filozofii albo zostania odesłanym do prac w obozach więziennych. Każdy, kto oponuje, jest zabijany bez litości, ale Thedosianie, którzy przyjęli filozofię Qun twierdzą, że jest im żal tych, którzy zdecydowali się ją odrzucić. Kiedy Qunari zostali odepchnięci przez Święte Marsze, Zakon był zaniepokojony odkryciem, że zaskakująco duża liczba członków ich wiary dość radośnie przeszła na obcą religię.

 

 

 


Drukuj