Ciekawostki ze świata!

Mimo, że wielu graczy czeka na zwiastun i pierwsze, konkretne informacje na temat Dragon Age III, to na pewno zaciekawią Was nowe informacje dotyczące uniwersum. Na oficjalnym forum, powstał wątek, gdzie fani wypytują twórców o różności ze świata. David Gaider oraz Mary Kirby ze studia BioWare postanowili odpowiedzieć na kilka z nich. W rozwinięciu znajdziecie pytania i odpowiedzi.

Czy qamek jest rodzajem lyrium?


Nikt tego nie wie. No poza Qunari. Oni wiedzą.

Czy Anora jest faktycznie bezpłodna?

Albo ona albo bezpłodny był Cailan. Albo mieli dużego pecha.

Kim są fex?

Jest to prymitywna rasa pochodząca z Par Vollen.

Czy kiedykolwiek poznamy prawdziwe imię Izabeli?

Tak.

Czy elfy mogą dołączyć do Zakonu?

Tak, mogą zostać Andrastianami. Mogą także zostać członkami kleru - jest to jednak bardzo rzadkie.

Co by się stał, jeśli Qunari interpretowaliby Qun na różne sposoby?

Interpretacją zajmuje się Ariqun. Jeśli Qunari nie zgadzają się z daną interpretacją to krótka droga do zostania Tal'Vashoth.

Czy Magowie Kręgu mogliby zostać wynajęci do walki w tradycyjnej wojnie, np. pomiędzy Orlais a Nevarrą? Oczywiście wtedy, zanim się wszyscy zbuntowali.

Tylko za zgodą Zakonu. To rzadka sytuacja.

Jak funkcjonują nazwiska mieszkańców Thedas?

To zależy od kultury i pozycji społecznej. Większość nazwisk klasy średniej wywodzi się od miejsca pochodzenia lub rzemiosła, w jakim specjalizuje się dana rodzina i jest rzadko używana. Rody szlacheckie mają właściwe nazwiska i czasem można spotkać członków plebsu, których nazwiska wysnute są z rodów szlacheckich, włości ziemskich, tytułów nadanych członkom rodziny w przeszłości lub spowodowane jest to innymi powodami. Wszystko zależy od narodu, który cię interesuje.

Jeśli wszystkie klany elfów walczyliby z wszystkimi Qunari, to kto by wygrał?

Imperium Tevinter.

Co odnajdziemy, jeśli będziemy podróżować cały czas na wschód Dziczy Arbor lub na północ od Lasu Donark?

Dzicze rozciągają się daleko na południe zarówno od Dziczy Korcari jak i Dziczy Arbor, są to jednak w większości gęste lasy lub nieprzyjazne pustkowia. Przez to nie są zbyt interesujące dla mieszkańców północy.

Podobnie, północ Lasu Donark jest dżunglą. Niewiele... gdy już dotrzesz do oceanu Boeric znajdziesz głównie łańcuch wysepek. Jest tam kilka przyczółków różnych ludów oraz Qunari... nie wspominając o rozwścieczonych tubylcach (mówiąc rasistowsko, to stąd Rivianie strzelają), którzy nie lubią, gdy państwa z południa zaczynają rozważać tworzenie kolonii.

Moje pytanie dotyczy Dalijczyków. Dlaczego nie mogliby oni zająć jakiejś ziemi? Dzicze wyglądają na takie, które nie należą do nikogo i na pewno jest też wiele więcej ziemi niczyjej.

W Dziczach żyją Chasyndzi. Choć to w sumie nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o to dlaczego Dalijczycy nie mogą osiąść. Mogliby. Nie robią tego jednak, gdyż trudniej trafić w ruchomy cel. Uznają oni siebie za ostatnią pozostałość po Elfach i obrali sobie za cel zachowanie w swojej kulturze wszelkich fragmentów kultury elfickiej, jakie jeszcze pozostały. Jeśli gdzieś osiądą i staną się celem ludzi żyjących w pobliżu lub spod ich ziemi wyjdą pomioty i rozpocznie się Plaga lub nastąpi jakaś katastrofa naturalna, to cała kultura Elfów zostanie bezpowrotnie stracona.

Jeśli Alister jest jedynym władcą, to kto rządzi królestwem podczas jego nieobecności w czasie wydarzeń z komiksów Milczący Gaj i Ci, którzy mówią?

Zakładając, że jest on jedynym władcą, to zapewne regent. Być może nawet Szary Strażnik. Biorąc pod uwagę dawnych królów, którzy wyruszali na wyprawy krzyżowe nawet na cały rok, nie jest to wcale dziwny pomysł.

Ile lat ma Flemeth? Czy jest na tyle wiekowa aby żyć w czasach Andrasty? Czy była świadkiem egzekucji Andrasty na stosie?

Jeśli wierzymy, że Flemeth jest tą postacią z fereldeńskiej legendy, to musiałaby się uradzić w Wieku Wież, czyli co najmniej pięćset lat po Andraście. A więc w tym przypadku odpowiedź brzmi, nie. Mimo to, miałaby jednak ponad sześćset lat.

Czy pojawią się jacyś nowi towarzysze, których poznamy prawdziwe imiona ? A tak bardziej kulturalnie: czy wszyscy nowi towarzysze będą korzystać z prawdziwych imion?

Tak jak Varric, Merril, Aveline czy nawet Fenris (choć nie jest to jego prawdziwe imię, ale je poznajesz)? Chyba, że mam rozumieć, że jeśli Anders i Izabela nie korzystają z "prawdziwych" imion, to jest to równoważne z tym, że nie robi tego cała drużyna?

Nie radzę oczekiwać, że każda postać będzie używać tego imienia, jakie zostało jej nadane przy urodzeniu ani nawet o nie dbała. Używają one takich imion, jakich używają.

Czy okres życia Andrasty był gdziekolwiek wspomniany? Wygląda na to , że zmarła w roku 1025 Wieku Wieży ale nigdzie nie odnalazłem informacji odnośnie jej daty urodzenia ani informacji, kiedy zaczęła nauczać.

Maferath zjednoczył klany w 186 czasów starożytnych, mając u boku Andrastę. Ile miała wtedy lat jest kwestią sporną. Prawdopodobnie mówimy o roku ok. 210 czasów starożytnych (lub 210 lat przed rokiem 1:1 Wieku Boskiego i początku nowoczesnego kalendarza).

Aktualizacja:

Czy ciężko jest wymyślać imiona dla ważnych i kluczowych postaci? Lub miejsc? Bo dla mnie to jest cholernie trudne. Zastanawiam się czy producenci także mają takie problemy.

Wymyślanie nazw i imion jest najgorsze.

Czy podczas tworzenia Dragon Age od zawsze posiadaliście ogólny zarys historii, którą chcecie opowiedzieć w swoich grach, czy może ta historia rozwijała się w miarę opowiadania?

Mieliśmy bardzo szczegółowy plan, który musiał ulec zmianie zgodnie z tym, jak zmieniały się okoliczności wokół gry. Zawsze się uśmiecham, gdy ktoś daje nam dobrą radę "powinniście lepiej planować". Posiadamy plany planów oraz dokumentację, która im wszystkim towarzyszy, ale jeszcze żaden plan tego typu nie przetrwał starcia z wrogiem. A więc, podążamy za nim i adaptujemy się. Dobrą wiadomością jest to, że "ogólna historia", która była wymyślona na początku, przetrwała mniej więcej nie zmieniona, nawet jeśli droga jaką przebyliśmy aby dojść do aktualnego punktu wygląda inaczej, niż to sobie początkowo wyobrażaliśmy.


Drukuj