Świat Thedas Errata - czyli o spisie błędów słów kilka...

Chociaż pierwsza encyklopedia została wyprzedana jakiś czas temu, to jednak twórcy nie pozwalają nam zapomnieć o ich produkcie. Tym razem udostępniono Erratę, czyli wykaz błędów, które pojawiły się w książce.


 Świat Thedas - Tom 1: Errata autorstwa brata Genitivusa:

"Pewnego razu na Uniwersytecie Orlezjańskim opowiadałem o odwiecznym konflikcie między tym co prawdziwe, a tym w co się wierzy.

Mówiłem studentom, że zbieranie danych w miejscu tak rozległym i podzielonym jak Thedas, jest prawdziwym wyzwaniem. Mówiłem też, że źródła mogą czasem przekłamywać.

Ten fragment mojego wykładu znalazł się w niedawno opublikowanej encyklopedii pt. Świat Thedas. Choć autor pozostaje bezimienny, to ja już dobrze wiem, kto to, gdyż studiowałem z nim. I mogę ręczyć za jego przywiązanie do szczegółu i obiektywizmu (z którym to sam nieraz miewam problem).

Można wręcz przyjąć, że jest on bezwzględny w dochodzeniu prawdy.

Ale, jak wspominałem w Val Royeaux, nasz świat jest rozległy i skomplikowany. Nawet wielokrotne sprawdzanie tekstu nie zdoła w pełni uchronić się przed pomyłkami, które w ten sposób nieopatrznie trafiają do druku.

Mając w pamięci moje wcześniejsze spostrzeżenia, oto kilka punktów zaczerpniętych ze Świata Thedas, które podług moich badań i podróży, wymagają poprawek:

Strona 12: Tekst mówi, że Pierwsza Plaga trwała sto lat. Niemniej większość uczonych zgadza się, że walczono z nią aż 192 lata. Aczkolwiek oś czasu jest poprawna.

Strona 12: Oś czasu wspomina, że Starożytni Bogowie zamieszkujący Czarne Miasto szeptali do ludzi już 2 800 lat temu. Tylko, że wtedy to legendarne miejsce zwane było Złotym Miastem, gdyż nie było jeszcze splugawione ludzką obecnością.

Strona 126: Oś czasu wskazuje, że w 8:45 Ery Błogosławionej szlachta fereldeńska, dowodzona przez Moirę, córkę Brandela, wciąż prowadziła wojnę partyzancką z okupującymi krainę wojskami orlezjańskimi. Choć żołnierzami faktycznie dowodziła Królowa Rebeliantka Moira, to urodziła się ona po 8:45 Ery Błogosławionej.

Strona 136: Oś czasu twierdzi, że Celene urodziła się w 9:6, a wyniesiono ją w 9:20, czyli miałaby czternaście lat w chwili, gdy została cesarzową. Tylko, że według tekstu (który jest prawidłowy!) miała wtedy szesnaście lat. Celene urodziła się zatem w 9:4 Ery Smoka.

Strona 141: W pewnych kręgach krążą plotki o inteligentnym pomiocie, zwanym Architektem, który usiłował dotrzeć do pozostałych Starożytnych Bogów, by ich zabić i skazić cały świat. Choć oś czasu wspomina, że te wydarzenia miały miejsce w 9:14 Ery Smoka, to jednak wiarygodne źródła wskazują, że to było to raczej w 9:10 Ery Smoka.

Strona 146: Oś czasu wskazuje, że Bhelen Aeducan był środkowym dzieckiem Króla Endrina Aeducana. Tak naprawdę był jego najmłodszym dzieckiem.

Strona 157: Tekst wspomina, że mroczne pomioty splądrowały Minrathous w 1:31 Ery Boskiej. I choć to prawda, że Minrathous niemalże padło podczas Drugiej Plagi, to jednak przeklęte serce Imperium nigdy nie zostało zdobyte, o czym informuje inny fragment książki.

Strona 176: W glosariuszu, definicja Archonta jako tevinterskiego monarchy jest, z technicznego punktu widzenia, niewłaściwa. Lepiej byłoby nazwać go władcą.

Strona 177: Pierwszy Strażnik jest przywódcą Szarych Strażników z Twierdzy Weisshaupt. Aczkolwiek według glosariusza jest on Komendantem Szarych. Nie wiem, pod wpływem jakich trunków był mój kolega, gdy to pisał.

Myślę, że te poprawki sprawią, że encyklopedia będzie dokładniejsza. Mam nadzieję, że księga równie mocno przypadła Wam do gustu jak i mnie.

Uniżony poszukiwacz wiedzy,

Brat Ferdynand Genitivus"

Źródło

Za tłumaczenie dziękujemy redaktorce naczelnej blogu BioWorld.

 


Drukuj